Strona główna
Dyrektorzy
Nauczyciel badacz
Rodzice
i uczniowie
JST
Zespół projektu
Aktualność
Uczenie się to zmiana, zmiana to uczenie się
17 kwietnia 2011

Skrót z sesji eksperckiej dr Franka Crawforda 'Angażowanie się w transformację edukacji'.

Wymaganie 2.3 Procesy edukacyjne mają charakter zorganizowany

Sesja rozpoczęła się od ważnej myśli, że w różnych krajach mamy do czynienia z rożnymi sposobami ewaluacji zewnętrznej i samooceny. Są różne ramy, ale istnienie takich ram nie jest najważniejsze, najważniejsze jest jak się je stosuje.

W telegraficznym skrócie pokazany został system ewaluacji w Szkocji oparty na trzech rodzajach informacji: dane ilościowe (wyniki egzaminów i dane
o frekwencji), opinie ludzie (uczniów, rodziców , nauczycieli, ludzie ze wspólnoty lokalnej) oraz bezpośrednia obserwacja.

Aktualny system kształcenia uczy pokolenie dzieci, które będzie pracowało jeszcze w 2075 roku. Czy to, czego uczymy dziś, będzie aktualne za ponad pół wieku? Aby tak się stało należy podejmować działanie w kierunku zmiany. Człowiek uczy się poprzez zmianę.

Czym jest uczenie się?

Frank Crawford– zmiany zachodzące w mózgu, więc nie nauczyciel tworzy te zmiany, lecz uczeń. Uczenie odbywa się w głowie. Jest to proces, który czasem wiążę się z nauczaniem, ale nie zawsze.

Czym jest zmiana?

Frank Crawford– zmiana to uczenie się. Uczenie się to zmiana. Jest to proces. Proces ten jest prowadzony przez dobrych liderów.

Archiwum aktualności
(zobacz)


Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej Rozumiem
trabzon oto kiralamachip satın alchip satın alzynga chipchip satın altrabzon rent a car<
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego III Priorytet Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działanie 3.1

trabzon oto kiralama