Konferencja
Jakość edukacji czy/i jakość ewaluacji.
Jak zbudować dobrą szkołę?
Zakopane Hotel Mercure Kasprowy
28-31.03.2015
Zaproszenie
Ośrodek Rozwoju Edukacji, Uniwersytet Jagielloński i Era Ewaluacji wspólnie realizujący projekt „Program wzmocnienia efektywności systemu nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły”, z wielką przyjemnością zapraszają na konferencję podsumowującą doświadczenia z wdrażania nowej formy nadzoru pedagogicznego i upowszechniania wymagań państwa wobec szkół i placówek oświatowych.
Jak co roku stworzymy przestrzeń i struktury, które umożliwią dyskusję i refleksję
nad uwarunkowaniami i procesami decydującymi o jakości edukacji w Polsce i na świecie.
Podczas konferencji szczególnie pragniemy zająć się pomysłami, planami i przykładami dobrych praktyk pokazującymi konkretne rozwiązania stosowane dla kreowania i zmiany szkolnej rzeczywistości. W rozważaniach za każdym razem wychodzić będziemy od koncepcji dobrej szkoły widocznej w wymaganiach państwa wobec szkół i placówek.
Z poważaniem
Koordynator projektu
dr hab. Grzegorz Mazurkiewicz
Idea konferencji
Chcemy zapewnić czas i przestrzeń na rozmowy o edukacji, szkole, polskim systemie oświatowym, a także lokalnym i globalnym kontekście procesu uczenia się. Zapraszamy
do uczestnictwa, wszystkich, którzy uważają, że to ważne sprawy i czują się za nie odpowiedzialni.
Wprowadzenie
Ewaluacja daje szansę na rozwój, ale wyłącznie w towarzystwie świadomej refleksji. Dzięki dialogicznemu charakterowi i bogactwu danych ewaluacja umożliwia prowadzenie krytycznego dyskursu, wnikliwych analiz i podejmowanie wyważonych decyzji.
Dobra szkoła – kłopot z „jakością”
Jakość edukacji jest postrzegana jako jedna z najważniejszych wartości, a jednocześnie osiągnięć współczesnych społeczeństw. Nierozerwalnie wiąże się ją z procesem uczenia się, dzięki któremu ludzie rozwijają się jako jednostki i członkowie społeczeństw oraz nabywają kompetencje i pogłębiają rozumienie dyskutowanych wartości. Jednocześnie, domagając się jakości i próbując budować dobrą szkołę, jesteśmy zobowiązani do pamiętania
o sprawiedliwości społecznej – postulat zapewnienia jakości edukacji staje się ekstremalnie trudny do realizacji, gdy formułuje się go jako: „wysoka jakość edukacji dla każdego”,
ale chyba nie mamy dziś prawa do rezygnacji z tego postulatu.
Obowiązujące w Polsce wymagania wobec szkół i placówek dają wyobrażenie o tym jaka może być „dobra szkoła”. Dyskutując podczas konferencji o naszych planach i działaniach będziemy wypełniać tę matrycę inspiracjami, przykładami i sukcesami z założeniem,
że poprowadzi nas to do dalszego rozwoju.
Zasady uczestnictwa w konferencji
W konferencji uczestniczyć będzie około 500 gości. Dyrektorzy i nauczyciele, pracownicy ośrodków doskonalenia i uczelni, pracownicy nadzoru pedagogicznego i władz lokalnych, eksperci krajowi i zagraniczni.
Udział w konferencji jest bezpłatny natomiast, jako organizatorzy, oczekujemy, że zgłaszać się będą osoby, które w sposób aktywny uczestniczyć będą w wszystkich sesjach (wykładach i warsztatach), będą pokazywać własne działania i aktywności, a po konferencji będą popularyzować dyskutowane zagadnienia i dzielić się zdobytymi doświadczeniami w swoim środowisku.
Warunki uczestnictwa w konferencji
a/ wypełnienie formularza zgłoszenia na konferencję. Formularz można wypełnić
od 7 listopada do 15 grudnia 2014r.
Link do formularza: https://rekrutacja.ore.edu.pl/?action=register&make=training&id=1602
Formularz składa się z dwóch części. W pierwszej prosimy o uzupełnienie danych personalnych, a w drugiej o podzielenie się dobrą praktyką podjętą po zdiagnozowaniu problemu w wyniku ewaluacji wewnętrznej lub zewnętrznej w Państwa szkole lub placówce.
Po zakwalifikowaniu się do grona uczestników, wymaga się od Państwa:
b/ przygotowania plakatu na temat dobrej praktyki i przywiezienie go na konferencję,
c/ udziału we wszystkich zajęciach od początku do końca konferencji,
d/ złożenia deklaracji podjęcia działań popularyzujących treści i zagadnienia poruszane na konferencji, a pół roku po konferencji przekazanie informacji o działaniach podjętych w wyniku uczestniczenia w konferencji oraz przesłanie sprawozdania po realizacji tych działań.
Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.npseo.pl, na której będą pojawiały się informacje na temat konferencji.
Zapraszamy serdecznie.