Po raz drugi w III edycji spotkali się w Krakowie wizytatorzy ds. ewaluacji. W programie zajęć głownie organizacja i metodologia ewaluacji w placówkach i szkołach, ale także rozważania na temat istoty wymagań i roli wizytatora. O roli wizytatora mówił w wykładzie wstępnym koordynator projektu. Zmiana postaw- to zdaniem dr Grzegorza Mazurkiewicza -klucz do sukcesu. Ta zmiana dotyczy wszystkich uczestników procesu, zarówno wizytatorów jak i dyrektorów, nauczycieli i władze samorządowe.
Tym razem uczestnicy spotkania mieli okazje zapoznać się w trakcie wykładu i warsztatów prowadzonych przez dr Gerego Mac Ruairca z School of Education University College Dublin ze sposobami prowadzenia nadzoru pedagogicznego w Irlandii. Dr Mac Ruairc mówił o kontekście narodowym i historycznym, formach inspekcji, sposobach raportowania. Ciekawe było poznanie również publikacji, których autorami są w Irlandii inspektorzy. Publikacje zawierają omówienia badań oraz zagadnienia metodyczne związane z konkretnymi przedmiotami.
Podsumowując wykład dr Mac Ruairc wymienił bieżące trendy w podejściu do inspekcji:·
1. Inspekcja po inspekcji
2.Wyznaczenie priorytetowych szkół do inspekcji
3.Czteropunktowa skala rankingująca szkoły
4.Powołanie grupy roboczej ds. poprawy szkół
W ciągu 4 dni wizytatorzy ds. ewaluacji muszą przygotować się do przeprowadzenia badania w szkołach i placówkach. Przyjdzie czas weryfikacji teorii w praktyce. O doświadczeniach porozmawiamy na trzecim spotkaniu w październiku (26-29 X 2010) -oczywiście w Krakowie.